Jak zorganizować kompleksowy remont mieszkania?
Planujesz remont mieszkania, ale obawiasz się prawdziwej rewolucji? Twoje obawy z pewnością mogą być uzasadnione, gdyż każdy z nas wie, co kryje się pod tymi dwoma słowami. Remont mieszkania to trudny okres dla domowników, który wiąże się z bałaganem, hałasem i nieustannym odwiedzaniem sklepów z artykułami budowlanymi. Niezależnie od stopnia zaawansowania prac remontowych zawsze kluczową rolę odgrywa dobra organizacja i ustalenie harmonogramu prac. Przygotowanie odpowiedniego planu działania sprawia, że cały proces przebiega sprawniej, a Ty zyskujesz pewność, że nie pominiesz żadnego etapu pracy. W poniższym artykule przeczytasz o tym, jak zaplanować kompleksowy remont mieszkania, by uniknąć niepotrzebnego stresu i zapanować nad chaosem.
Od czego zacząć remont mieszkania?
Już wiesz, że kompleksowy remont mieszkania musi być poprzedzony przygotowaniem szczegółowego planu działania. Ważne jest to, by określić zakres prac, jakie należy wykonać oraz ocenić ogólny stan pomieszczeń. Do tego celu przyda się długopis i czysta kartka, na której można po kolei wypisać czynności, jakie obejmie remont. Kiedy już stworzysz listę, możesz pomyśleć nad tym, jakie zadania wykonasz samodzielnie, a jakie będą wymagały zatrudnienia fachowców. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, możesz być pewien, że ekipa budowlana sama stworzy swój plan działania, niemniej jednak Twój harmonogram może mieć dla niej istotne znaczenie, zwłaszcza jeśli np. uwzględniłeś w nim oczekiwanie na zamówione materiały. Takie informacje mogą być kluczowe przy kolejności wykonywania pracy.
W większości generalny remont mieszkań przebiega w podobny sposób. W pierwszej fazie wykonywane są czynności związane z ingerencją w konstrukcję obiektu. Na tym etapie wyburza się lub przesuwa ściany czy też zmienia rozmieszczenie drzwi wewnętrznych. To również odpowiedni moment na montaż podwieszanych sufitów. Dalej przeprowadza się montaż wszystkich instalacji lub wymienia ich zużyte elementy. W tym czasie planuje się także rozmieszczenie oświetlenia, montaż klimatyzacji czy instalację ogrzewania podłogowego. Następnie można wymienić lub naprawić uszkodzone okna. W dalszej kolejności wyrównuje się ściany i sufity oraz przygotowuje podłoże do położenia odpowiedniego pokrycia podłogowego.
Warto przy tym pamiętać, że najbardziej wymagający i czasochłonny jest remont kuchni i łazienki, dlatego większość prac warto zacząć właśnie od tych pomieszczeń. Dopiero po odpowiednim przygotowaniu można przejść do kolejnego etapu, jakim jest wykończenie mieszkania. Prace wykończeniowe rozpoczyna malowanie sufitów i ścian oraz układanie podłogi. Na tym etapie układa się płytki na ścianach i podłogach, a także elementy ozdobne takie jak lamele, cegły, kafle itp. Po wykonaniu tych prac powinno się dokładnie posprzątać mieszkanie, tak by nie dopuścić do zaschnięcia farby, klejów i zaprawy murarskiej. Następnie można przejść do instalacji gniazdek i kontaktów oraz montażu listew przypodłogowych. Ostatnim etapem jest kompletowanie mebli, montowanie półek i szaf oraz dobieranie dekoracji.